آنورکسیا یا کم اشتهایی عصبی چیست؟

آنورکسیا یا کم اشتهایی عصبی چیست؟

آنورکسیا , کاهش وزن, افزایش وزن, برنامه بدنسازی آقایان, برنامه بدنسازی خانم ها, برنامه ورزشی, برنامه فیتنس ,رژیم چاقی, رژیم لاغری, کاهش سایز بالا تنه, کاهش سایز پایین تنه, سلولیت چربی, افزایش حجم عضله, افزایش سایز باسن, افزایش سایز سینه, جلوگیری از شل شدن بازو, جلوگیری از افتادگی باسن, آب کردن چربی, چربی سوزی, محاسبه بی ام آی, محاسبه بی ام آر, کالری شمار, میزان کالری غذاها, کالری مصرفی روزانه, میزان کالری غذاها, میزان کالری, درصد چربی بدن, پیشگیری از پیری, پیری زودرس, جوان سازی, افزایش توان, برنامه ورزشی رایگان, برنامه بدنسازی بانوان, فرم بدنی سیب, فرم بدنی گلابی, محاسبه BMI, محاسبه BMR, رژیم رایگان, شکم و پهلو, بهترین رژیم چاقی, بهترین رژیم لاغری, لاغری آسان, لاغری ساده, دمنوش لاغری, عوارض عمل لاغری, بهترین داروی لاغری, بهترین داروی چاقی, برنامه ورزشی تناسب اندام, برنامه ورزشی در خانه, برنامه ورزشی هوازی, برنامه ورزشی برای چربی سوزی, برنامه ورزشی فیتنس,برنامه ورزشی برای کاهش وزن, برنامه بدنسازی حجم, برنامه تمرینی بدنسازی برای حجم خشک, برنامه تمرینی بدنسازی حرفه ای, برنامه بدنسازی مبتدی, برنامه بدنسازی چربی سوزی, برنامه بدنسازی حرفه ای حجمی, برنامه بدنسازی براساس قد و وزن, برنامه تمرین بدنسازی برنامه بدنسازی , برنامه بدنسازی خانم ها, برنامه بدنسازی خانم ها, رژیم لاغری, بالا بردن سوخت وساز آکادمی تخصصی بدنسازی, بیاتوجیم,برنامه غذایی,رژیم غذایی bia2gym,, بدنسازی, فیتنس, لاغری, سلامت

آنورکسیا چیست؟

آنورکسیا چیست؟

آنورکسیا (Anorexia) یا کم اشتهایی عصبی یک اختلال غذایی است. اختلالی روحی که افراد مبتلا به آن خود را مجبور به تحمل گرسنگی می‌کنند. این افراد ترس بسیار زیادی از چاق شدن دارند حتی اگر بسیار لاغر باشند. به همین دلیل سعی می‌کنند با محدود کردن دریافت مواد غذایی و ورزش بیش از حد کاهش وزن داشته باشند. تمایل به لاغری ماجرایی است که در دهه‌های اخیر ذهن بسیاری از جوانان و حتی نوجوانان را به خود مشغول کرده است.

در این میان دختران بیش از پسران درگیری مد لاغری هستند. ورزش‌های سخت ، گرفتن رژیم‌های سخت و غیراصولی و استفاده از داروهای مضر برای سلامتی از جمله روش‌هایی است که برخی از این دختران برای هرچه لاغرتر شدن استفاده می‌کنند.

اما بعضی افراد هم دچار کم‌اشتهایی عصبی (آنورکسیا) می شوند. مبتلایان به این اختلال به خود گرسنگی می‌دهند و دچار کاهش وزن شدید می‌شوند. این مشکل معمولا در افراد جوان در زمان آغاز بلوغ شروع می‌ شود. شایع‌ ترین علائم این اختلال کاهش وزن شدید می‌ باشد. این کاهش وزن معمولا تا ۱۵ کیلوگرم پایین‌ تر از وزن طبیعی فرد می ‌باشد، بدون این که بیماری جسمانی وجود داشته باشد.

 در این وضعیت انرژی فرد به رغم تحلیل رفتن بدن در حد خوبی است. کاهش‌ وزن این افراد به طرق مختلف حاصل می ‌شود که برخی از متداول ‌ترین آن ها ورزش شدید، استفاده از داروهای ملین و نخوردن است. در این مطلب ما به راه های درمان آنورکسیا و عوارض آنورکسیا میپردازیم.

آناروکسیا به دو دسته طبقه بندی می شود:

نوع محدود کننده (restricting type) 

که کاهش وزن در آن از طریق محدودیت کالری صورت می گیرد. این نوع از آنورکسیا با رژیم های شدید، روزه گرفتن و تمرین های ورزشی شدید همراه است. 

نوع پاکسازی کننده (purging type)

این گروه افراد پس از دریافت کالری سعی می کنند با استفاده از داروهای مسهل یا مدر یا از طریق استفراغ غذای مصرفی خود را دفع کنند. فرد ترس زیادی از چاقی دارد و دچار افسردگی، بی ‌اشتهایی، یبوست، توقف قاعدگی، عدم تحمل سرما، خودداری از حفظ حداقل استاندارد وزن برحسب سن و قد و اشکال در برداشت ذهنی از شکل بدن خود می‌ شود؛ به طوری که با وجود لاغری زیاد هنوز فکر می ‌کند که چاق است.

آکادمی تخصصی بدنسازی بیاتوجیم

مبتلایان به این اختلال، نخوردن و کم‌خوردن افراطی را گاه تا آن‌جا پیش می‌برند که بسیار لاغر می‌شوند و این عمل را تا بیمار شدن و حتی مرگ پیش می‌برند اما تصور می‌کنند هنوز اضافه وزن دارند. ورزش شدید و حتی استفاده از ملین‌ها از دیگر شیوه‌هایی است که این افراد برای لاغر شدن از آن استفاده می‌کنند.

نشانه‌های آنورکسیا

* کاهش وزن شدید طی چند هفته یا ماه 
* ادامه رژیم کم کالری با وجود لاغر بودن یا کاهش وزن شدید  
* دوره‌های قاعدگی بی نظم
* پیگیری رژیم‌های ایجادکننده اسهال یا ادرارآور 
* بروز مکرر بیماری
* پوشیدن لباس گشاد برای پنهان کردن کاهش وزن
* ورزش کردن شدید و اضطراری
* احساس بی ارزشی و نا امیدی
* کناره گیری از جوامع و انزوا 

آکادمی تخصصی بدنسازی بیاتوجیم

* توجه بسیار به غذا، کالری، مواد مغذی یا آشپزی
* ترس بسیار از افزایش وزن
* عادات غذایی عجیب مانند پنهانی غذا خوردن
* احساس چاق بودن با وجود لاغری
* عدم توانایی ارزیابی درست وزن افراد
* اثر بسیار وزن فرد روی ارزش فرد از نظر خود او
* نا امیدی، ترس و اضطراب و تحریک پذیری
* تشدید برخی علایم فیزیکی مانند کاهش تحمل هوای سرد، مو و ناخن شکننده، پوست خشک و زرد، کم‌خونی، یبوست، ورم مفاصل، تحلیل دندان‌ها، رشد موهای نازک سراسر بدن 

علائم آنورکسیا:

آنورکسیا علائم مختلفی دارد که البته برخی افراد همه این علائم را تجربه نمی ‌کنند. این علائم عبارت هستند از: 
* وزن بدن که متناسب با سن نباشد، قد و وزن طوری باشد که فرد معمولا ۱۵ کیلو پایین تر از وزن نرمال خود باشد. 
* عقب افتادن حداقل سه دوره از عادت ماهیانه(در خانم‌ ها) 
* عدم تمایل یا امتناع از غذا خوردن در حضور دیگران 
* اضطراب 
* ضعف
* شکننده شدن پوست
* تنگی نفس
* وسواس در مورد کالری‌ های مصرفی

عواقب آنورکسیا بر سلامتی

آنورکسیا خطرات بسیار زیادی را متوجه سلامتی می‌ کند. این خطرات عبارتند از، پوکی استخوان، کمبود مواد معدنی، پایین بودن دمای بدن، نامنظم بودن ضربان قلب، نارسایی دائمی در رشد طبیعی، و بولیمیا نرووزا (پرخوری عصبی). استفاده طولانی ‌مدت از ملین‌ها نیز برای بدن مُضر است. این داروها عضلات روده را فرسوده کرده و موجب پایین آمدن کارایی آن می‌ شود. برخی ملین‌ ها شامل مواد مضری هستند که ممکن است در بدن تان بازجذب شوند.

آنورکسیا و بارداری

با توجه به این که اکثر مبتلایان به این اختلال دختران نوجوان و جوان هستند، ضررها و صدمات ناشی از آن، تنها متوجه این گروه نبوده و منجر به تولد نوزادانی کم وزن، نارس و با ضریب هوشی کمتر، در آینده خواهد شد. برای به‌ دنیا آوردن نوزاد سالم، زنان باردار باید به ‌طور متوسط ۱۰ تا ۱۵ کیلوگرم وزن اضافه کنند. گفتن این مطلب به فرد مبتلا به آنورکسیا مثل این می ‌ماند که به یک فرد عادی بگوییم ۵۰ کیلو اضافه خواهد کرد.

 اگر مبتلا به آنورکسیا هستید، برای باردار شدن و وضع ‌حمل دچار مشکل خواهید شد. اگر کمبود وزن داشته باشید و از انواع و اقسام مواد غذایی هم استفاده نکنید، ممکن است جان خودتان و فرزندتان به خطر بیفتد. 
خانم‌ های مبتلا به اختلالات غذایی بیشتر دچار سقط ‌جنین می‌ شوند و ممکن است نوزادشان زودرس به‌ دنیا بیاید و در معرض مشکلات سلامتی بسیاری باشد.میگنا دات آی آر،همه ی خانم ‌های باردار باید از مراقبت ‌های قبل از حاملگی خوبی بهره‌ مند شوند. آن هایی که آنورکسیا یا بولیمیا دارند، نیاز به مراقبت ویژه دارند. حتما باید ویتامین ‌های مربوط به قبل از وضع ‌حمل را مصرف کرده و ویزیت‌ های پزشک را مرتب انجام دهید. حق ورزش ندارید مگر این که پزشک تان آن را عاری از اشکال بداند.

عوارض آنورکسیا

امتناع از غذا خوردن و درپی آن نرسیدن مواد غذایی لازم به بدن، مسلما خطرات بسیار زیادی را متوجه سلامتی مبتلایان به آنورکسیا می‌کند. جمع شدن استخوان‌ها، کمبود موادمعدنی، پایین بودن دمای بدن، نامنطم بودن ضربان قلب، نارسایی دائمی در رشد طبیعی، ایجاد پوکی استخوان و همچنین احتمال ابتلا به بولیمیا از جمله این مشکلات است. از سوی دیگر برخی از مبتلایان به آنورکسیا برای کاهش وزن هرچه بیشتر به استفاده از ملین‌ها روی می‌آورند. استفاده طولانی‌مدت از این داروها نیز برای بدن مضر است.

این داروها عضلات روده را فرسوده می‌کنند و موجب پایین آمدن کارایی روده می‌شوند. برخی ملین‌ها هم شامل مواد مضری هستند که ممکن است در بدن بازجذب شوند.

پشت سر گذاشتن یک دوره بارداری سالم و بی‌خطر مشکل دیگری است که زنان مبتلا به آنورکسیا با آن مواجه می‌شوند. به‌طور معمول زنان باردار به‌طور متوسط ۱۰ تا ۱۵ کیلوگرم وزن اضافه کنند. اما این چیزی نیست که یک مبتلا به آنورکسیا که وحشت اضافه وزن دارد، بتواند آن را تحمل کند. چنین افرادی کمبود وزن دارند و در طول مدت بارداری هم مواد غذایی کافی مصرف نمی‌کنند و به این ترتیب جان خود و بچه را به خطر می‌اندازند. خانم‌های مبتلا به اختلالات غذایی بیشتر دچار سقط‌جنین می‌شوند و ممکن است نوزادشان زودرس به‌دنیا بیاید و درمعرض مشکلات سلامتی بسیاری باشد.

راه‌های درمان آنورکسیا

آمار دقیقی از میزان مبتلایان به این اختلال در دنیا وجود ندارد. اما گفته می‌شود که یک درصد از دختران نوجوان در آمریکا مبتلا به آنورکسیا هستند و ۱۰ درصد از مبتلایان جان خود را در اثر این بیماری از دست می‌دهند. اگرچه اختلال‌های غذایی مانند آنورکسیا بیشتر در طبقات اجتماعی-اقتصادی بالاتر جامعه و یا افرادی مانند مانکن‌ها شایع‌ است، اما افراد دیگر هم ممکن است به این اختلال دچار شوند. آنورکسیا قابل درمان است اما مانند هر اختلال روحی دیگری ممکن است درمان آن به زمان نیاز داشته باشد. فرد مبتلا حتما به حمایت زیاد اطرافیان و خانواده خود نیاز دارد. کمک گرفتن از یک متخصص تغذیه به همراه یک مشاور یا روان‌پزشک هم نباید فراموش شود، هرچند که ممکن است توصیه به مراجعه به پزشک در ابتدا با مقاومت و عصبانیت فرد مبتلا به آنورکسیا روبه‌رو شود.

آنورکسیا جیست, آنورکسیا و بارداری , کم اشتهایی عصبی , درمان آنورکسیا , عوارض آنورکسیا , Bia2Gym, برنامه بدنسازی آقایان, فیتنس زنان, ورزش در منزل, بدنسازی حرفه ای, بدنسازی مبتدی , برنامه بدنسازی , فیتنس بانوان , برنامه بدنسازی مبتدی , برنامه بدنسازی آقایان , برنامه غذایی , برنامه بدنسازی حجم , برنامه بدنسازی حرفه ای , برنامه بدنسازی جربی سوزی , برنامه بدنسازی تصویری , برنامه فیتنس تصویری , برنامه فیتنس , آموزش فیتنس , ورزش در منزل

آکادمی تخصصی بدنسازی بیاتوجیم

شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله آنورکسیا چیست شده اید. چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید.

کاهش وزن بعد از زایمان طبیعی , کاهش وزن بعد از زایمان , راه های کم کردن وزن خیلی سریع , کاهش وزن بعد از زایمان سزارین , کاهش وزن بعد از سزارین , راههای کاهش وزن بعد از زایمان , استاندارد کاهش وزن در یک ماه , برنامه کاهش وزن با پیاده روی ,  کاهش وزن مناسب در یک ماه , مقدار کاهش وزن در یک ماه , کاهش وزن در زمان بارداری , کاهش وزن با ورزش بدنسازی , بهترین رژیم لاغری , لاغری بعد زایمان , برنامه بدنسازی برنامه فیتنس , برنامه تصویری بدنسازی آقایان , برنامه بدنسازی و فیتنس , برنامه فیتنس راهنمای تصویری , کاهش وزن , افزایش وزن , برنامه بدنسازی ,برنامه فیتنس ,

رژیم چاقی , چاقی آسان , لاغری آسان , بدنسازی آماتور , بدنسازی حرفه ای , بدنسازی خانم ها , بدنسازی بانوان , بدنسازی آقایان , برنامه لاغری , برنامه چاقی , فیتنس خانم ها , فیتنس بانوان , شکم پهلو , سیب شکل , گلابی شکل , ساعت شنی , رژیم کاهش , رژیم افزایش , عوارض لاغری , عوارض چاقی , قرص لاغری , قرص چاقی , دمنوش گیاهی , لاغری فوری ,

آنورکسیا جیست, آنورکسیا و بارداری , کم اشتهایی عصبی , درمان آنورکسیا , عوارض آنورکسیا

برنامه فیتنس راهنمای تصویری , بدنسازی با راهنمای تصویری , راهنمای تصویری برنامه بدنسازی , بدنسازی کار در منزل , فرم بدنی سیب شکل , فرم بدنی گلابی شکل , فرم بدنی ساعت شنی , فرم بدنی مجله ای , تخصصی شکم و پهلو , برنامه تصویری بدنسازی آقایان , برنامه تصویری فیتنس خانم ها , برنامه تصویری فیتنس بانوان , برنامه تصویری بدنسازی خانم ها , برنامه تصویری بدنسازی آماتور , برنامه تصویری بدنسازی پیشرفته , برنامه تصویر ی بدنسازی حرفه ای , بهترین راه کم کردن وزن , کم کردن وزن , فرم بدنی گلابی , فرم بدنی مجله , فرم بدنی ساعت , رژیم کاهش وزن ,

رژیم افزایش وزن , رژیم لاغری آسان , رژیم لاغری فوری , رژیم چاقی آسان , ورزش و لاغری , ورزش و سلامت , افزایش حجم عضله , بهترین برنامه ورزشی , بهترین برنامه بدنسازی , بهترین برنامه فیتنس , بهترین رژیم چاقی , آنورکسیا جیست, آنورکسیا و بارداری , کم اشتهایی عصبی , درمان آنورکسیا , عوارض آنورکسیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *